ΜΠΑΣΚΕΤ

Ούτε τους 50 πόντους δεν έφτασε η Ρεάλ

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 68-47, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-19 (18η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 20-6 (2η θέση).

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-11). Οι “πράσινοι” είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Πολύ χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (11-8), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-37). H Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 19-10 και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 68-47.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Ουλανόβας με 15 πόντους, ενώ οι Λοβέρν, Λεκαβίτσιους και Νέμπο σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ ξεχώρισαν οι Ταβάρες (12ρ.) και Πουαριέ με δώδεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-11, 38-29, 49-37, 68-47