Γιουρόπα Λιγκ

EUROPA LEAGUE: Δύσκολες προκρίσεις για Σεβίλλη και Πόρτο – Στους «16» και με τη βοήθεια της… άσπρης βούλας η Λειψία

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αυτή των «16» του UEFA Europa League, κατάφεραν να πάρουν Πόρτο, Σεβίλλη και Λειψία.

Οι Πορτογάλοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πέτυχαν ότι και στο πρώτο παιχνίδι, την ανατροπή και παρότι ισοφαρίστηκαν στο τέλος, με συνολγικό σκορ 4-3,κατάφεραν να κλείσουν εισιτήριο στην αυριανή κλήρωση. Πιο δύσκολα απ’ ότι φαινόνταν πέρασε η Σεβίλλη, η οποία ηττήθηκε από την Ντιναμό Ζάγκερμπ με 1-0, με το 3-1 του πρώτου αγώνα όμως να τους δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Στη ματσάρα της Ισπανίας, ανάμεσα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ και την Λειψία, τη νίκη και την πρόκριση κατάφερε να πάρει η Λειψία, με τους Γερμανούς να κερδίζουν με 3-1.

Λάτσιο – Πόρτο 1-2

Την ανατροπή του πρώτου αγώνα ήθελαν να κυνηγήσουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μπήκαν αρκετά καλά τον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να βρουν το γκολ λίγο πριν το πρώτο 20λεπτο.

Ο Ιμόμπιλε εκμεταλλεύτηκε το κλέψιμο του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και αφού διάνυσε αρκετά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια με ένα ωραίο σουτ έκανε το 1-0, ανοίγοντας το σκορ στο 1-0.

Η Πόρτο από εκείνο το σημείο και μετά έδειξε να… ξυπνά και να παίρνει τα πάνω της, καταφέρνοντας να γίνει απειλητική. Η πίεση και η κατοχή των Πορτογάλων έπιασαν τόπο, καθώς κατάφεραν να βρουν την απάντησή τους με τον Ταρεμί στο 31ο λεπτό.

Ο Ιρανός δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή των «δράκων», ένα μαρκάρισμα που στην αρχή ο διαιτητής δεν αντιλήφθηκε και του έβγαλε κάρτα για… βουτιά. Το VAR όμως έκανε τη δουλειά του, κάτι που έφερε και την αλλαγή της απόφαση.

Ο Ταρεμί έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα και στη συνέχεια κέρδισε τον Στρακόσια, κάνοντας το 1-1, και δίνοντας πάλι το προβάδισμα στην Πόρτο για την πρόκριση.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγμα όμως άλλαξαν, καθώς η Λάτσιο, έδειχνε να είναι η ομάδα που μπήκε καλύτερα και ξεκίνησε να ελέγχει τα πράγματα, η Πόρτο όμως ήταν αυτή που κατάφερε να βρει το γκολ, με τον Ουρίμπε στο 68’, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το μόνο που κατάφερε η Λάτσιο ήταν να ισοφαρίσει στο 90+5’ με τον Κατάλντι, μετά από πάσα του Ιμόμπιλε, κάνοντας θρίλερ τα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω και να στείλει το ματς στην παράταση.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σεβίλλη 1-0

Ένα… θαύμα φαινόταν πως χρειαζόταν πριν την έναρξη του αγώνα για να πάρει την πρόκριση η Ντιναμό απέναντι στους Σεβιγιάνους, οι οποίοι είχαν κερδίσει στον πρώτο αγώνα τους Κροάτες με 3-1, δείχνοντας τη διαφορά των δύο ομάδων.

Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειχναν να έχουν πιο καθαρό μυαλό και πλάνο και κατάφεραν να ελέγξουν από νωρίς τον ρυθμό της αναμέτρησης, μιας αναμέτρησης με χαμηλό όμως ρυθμό.

Παρότι η Σεβίλλη είχε τόσο την κατοχή, όσο και τις φάσεις δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ για να κλειδώσει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, ενώ η Ζάγκρεμπ δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να βρει το γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι, πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος όμως, τα πράγματα πήραν άλλη τροπή, καθώς οι Κροάτες παρότι ούτε έλεγχαν την αναμέτρηση, αλλά ούτε ήταν καλύτεροι στο ματς, κατάφεραν να βρουν γκολ, από την άσπρη βούλα με τον Όρσιτς να κάνει το 1-0 στο 65ο λεπτό δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα.

Παρά τις προσπάθειά της όμως η Ντιναμό Ζάγκρεμπ δεν κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ και να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση, παρότι οι Ισπανοί έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Σεβίλλη στην επόμενη φάση, παίρνοντας μια πιο δύσκολη απ’ ότι αρχικά φαινόταν πρόκριση.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λειψία 1-3

Όλα ανοιχτά ήταν στην αναμέτρηση μεταξύ της Ρεάλ Σοσιεδάδ και της Ρωσίας, καθώς το ισόπαλο πρώτο παιχνίδι είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς στο δεύτερο.

Η Λειψία όμως έδειξε να έχει… άγριες διαθέσεις, καθώς παρότι δεν ήταν η ομάδα που ήλεγχε την αναμέτρηση, ήταν αυτή που μπορούσε να πατήσει καλύτερα την αντίπαλη περιοχή και να ψάξει να βρει το γκολ.

Το οποίο παρότι άργησε ήρθε, αν και με δυσκολία. Οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Αντρέ Σίλβα, με τον Ράιν όμως να πέφτει και να αποκρούει τη μπάλα, το ριμπάουντ όμως πήρε ο Ορμπάν, ο οποίος την έστειλε στο δίχτυα, κάνοντας το 1-0 στο 39ο λεπτό και βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο ημίχρονο.

Τα πράγμα έγιναν ακόμα καλύτερα για την Λειψία στο 59ο λεπτό, όταν ο Αντρέ Σίλβα πήρε την εκδίκησή του, καθώς μετά από πάσα του Σιμακάν, κατάφερε να κερδίσει τον Ράιν κάνοντας το 2-0 και βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη πρόκριση.

Η Σοσιεδάδ όμως φάνηκε πως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έκανε ξανά θρίλερ την πρόκριση στο 67ο λεπτό, όταν ο Ζουμπιμεντί έκανε το 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Παρά τις προσπάθειες των Ισπανών όμως, ο Φόρσμπεργκ στο 89ο λεπτό… έληξε την υπόθεση πρόκριση, όταν εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι της ομάδα του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-3 και… τσεκάροντας το εισιτήριο των Γερμανών για τους «16».