Euroleague

Με φόρα από το κύπελλο ο Ολυμπιακός, υπέταξε και την Αρμάνι

Ένας απολαυστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο Ολυμπιακός, πέρασε… χειροπέδες στην Αρμάνι Μιλάνο και με την νίκη του με 67-58, πλέον κοιτάζει για τα καλά, όχι απλά την πρόκριση στα play offs, αλλά και το πλεονέκτημα της έδρας.

Χρειάστηκε να περάσουν 2,5 λεπτά για να καταφέρει να πετύχει ο Ολυμπιακός το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, με τον Φαλ (2-2). Χαρακτηριστικό της νευρικότητας με την οποία μπήκαν αμφότερες οι ομάδες στο παρκέ του ΣΕΦ, το γεγονός πως το σκορ ήταν 4-6 στα 4.30 πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Το γκολ – φάουλ του Μέλι για το 6-11, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Ιταλούς στο 7’, με την Αρμάνι να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με και τον Ολυμπιακό να δείχνει πως έχει μείνει στην κατάκτηση του Κυπέλλου, απέναντι στον Παναθηναϊκό, έχοντας 2/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα και πέντε λάθη στην πρώτη περίοδο.

Ο Ροντρίγκεθ με 2/2 βολές, έφερε από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου την Αρμάνι στο +10 (7-17). Ο Σλούκας σημείωσε το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι της δεύτερης περιόδου, μετά από δύο λεπτά, μειώνοντας σε 9-19,. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του ΜακΚίσικ και 2/2 βολές του Σλούκα, έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (15-21), όμως Ντιλέινι και Χάινς έγραψαν γρήγορα το 15-25. Βεζένκοφ (με το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο στο ματς) και Σλούκας, έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 για το 20-25, ο ΜακΚίσικ με νέο τρίποντο, έφερε μετά από πολύ ώρα τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (23-25), η Αρμάνι, όμως, άντεξε και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενη με δύο πόντους (25-27).

Με καλάθι του Βεζένκοφ για την ισοφάριση (27-27), ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χαλ έφεραν και πάλι την Αρμάνι στο +6 (27-33), με τον Χάινς να ανοίγει την διαφορά στους οκτώ πόντους (29-37). Η εξαιρετική αμυντική προσπάθεια του ΜακΚίσικ, που έφερε το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Βεζένκοφ… ροκάνισε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (35-39), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ιταλούς μπροστά με 43-39, χάρη σε buzzer beater του Ντατόμε.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεκίνησε με το… πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε σε 43-43. Μάλιστα, το γκολ – φάουλ του ΜακΚίσικ, έβαλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά, μετά το ξεκίνημα του αγώνα, με 48-47, ενώ δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σλούκα έγραψαν το 56-50 στο 35’. Τέσσερις πολύτιμοι πόντοι του Φαλ, για το 60-53, έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +7, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, ενώ Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ…. Τελείωσαν το παιχνίδι, ανεβάζοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (64-53). Έτσι, το τελικό 67-58, φέρνει τον Ολυμπιακό στο 15-9 (έναντι 17-8 των τρίτων Ιταλών), εδραιώνοντας τους Πειραιώτες στην τέταρτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58