ΓΚΑΝΙΑΝ

Ζορίζεται η Τσέλσι στο ρελαντί η Νιούκαστλ

Δυάδα στο σημερινό μας παιχνίδι με ξεκίνημα από τον αγώνα της Τσέλσι με τη Μπόρνμουθ. Ασταμάτητοι οι «μπλε»  έχουν ένδεκα σερί νίκες, τρέχουν… μόνοι τους για τον τίτλο. Σε περίπτωση που πάρει το τρίποντο και σήμερα θα κάνει ρεκόρ της ιστορίας της.

Δεν συνηθίζει να… σκοτώνει την αντίπαλο της, πόσο μάλλον τώρα που θα απουσιάσει το μεγάλο της επιθετικό όπλο, ο Ντιέγκο Κόστα που είναι τιμωρημένος

Η Μπόρνμουθ δείχνει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Με την Σαουθάμπτον προηγήθηκε νωρίς , όμως στη συνέχεια κατέρρευσε και δέχθηκε τρία γκολ. Σήμερα λόγω και του ονόματος της αντιπάλου ενδέχεται να παρουσιαστεί πιο συγκεντρωμένη και με κάποια αντεπίθεση να κάνει τη ζημιά, όπως και πέρσι που νίκησε.

Προβλέπω να γίνεται ένα σκληρό ματς και γι’ αυτό απορρίπτω τον άσο στο `1.40. Για να κερδίσει θα… φτύσει αίμα   Αντίθετα μ’ αρέσει το 2-3 γκολ σε εύρος σκορ που πληρώνει 2.05.

Στη  Τσάμπιονσιπ αγαπημένη ομάδα της στήλης είναι η Νιούκαστλ.  Την προηγούμενη αγωνιοτική  κέρδισε επαγγελματικά με 2-1 τη Μπέρτον Άλμπιον εκτός έδρας, καθαρίζοντας το ματς στο πρώτο μέρος και ελέγχοντας στη συνέχεια τον ρυθμό.  Η ομάδα του Ράφα Μπενίτες  είναι πρώτη και μετρά και 3 σερί νίκες…

Από εκεί και πέρα, σήμερα, Boxing Day, υποδέχεται τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, η οποία έχει μεν δύο συνεχόμενες νίκες, λυτρώθηκε όμως με πέναλτι του Στίβεν Φλέτσερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (!) κόντρα στην ουραγό Ρόδεραμ, που έχει μόλις 10 βαθμούς σε 22 ματς. Εχει και πολλές απουσίες που με σπρώχνουν στον άσο του 1.65