ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Προκριματικά Μουντιάλ: Εσθονία – Ελλάδα

Σήμερα στις 21:45, η Εσθονία φιλοξενεί την Εθνική Ελλάδος για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Γήπεδο: Le Coq Arena (10.300)
Διαιτητής: Βαντ (Ουγγαρία)

Εσθονία: Μετά την ήττα που γνώρισε στη Βοσνία με 5-0 την πρώτη αγωνιστική, η Εσθονία κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη, την περασμένη Παρασκευή, με 4-0 επί του Γιβραλτάρ. Μπορεί το ημίχρονο να τελείωσε ισόπαλο με 0-0, αλλά οι Εσθονοί στην επανάληψη κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ μέχρι το 52′ και να κλείσουν την αναμέτρηση με άλλα δύο τέρματα. Έτσι, ο νυν τεχνικός Μάρτιν Ρέιμ, ξεκίνησε με το δεξί στο ντεμπούτο του στο πάγκο της Εσθονίας, αντικαθιστώντας τον Πέρσον, ο οποίος παραιτήθηκε μετά την ήττα από τη Βοσνία. Απόντες από τη σημερινή αναμέτρηση θα είναι οι Γιαάγκερ (Α), Αντόνοφ (Μ) και Γκούσεφ (Μ).

Ελλάδα: Το 2 στα 2, έκανε η Εθνική Ελλάδος στον όμιλο για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Τη νίκη, στην πρεμιέρα, απέναντι στο Γιβραλτάρ, εκτός έδρας, με 4-1, ακολούθησε η <<επαγγελματική>> νίκη απέναντι στην Κύπρο με 2-0, στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Οι Μήτρογλου (12′) και Μάνταλος (42′) ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης. Νίκη, πάση θυσία, θα αναζητήσει η Εθνική, αφού ακολουθούν οι σκληρές αναμετρήσεις με Βοσνία και Βέλγιο. Ο Μίκαελ Σκίμπε, δεν θα έχει στη διάθεσή του, τους τραυματίες ποδοσφαιριστές Τζαβέλλα και Φορτούνη.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εσθονία(4-2-3-1): Ακσάλου – Τενίστε, Κλάβαν, Μπαρανόφ, Κρουγκλόφ – Κάιτ, Μέτς – Ζενιόφ, Βασιλιέφ, Λουτς – Ανιέρ

Ελλάδα(4-2-3-1): Καρνέζης – Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σταφυλίδης – Μανιάτης, Παπαδόπουλος – Χολέμπας, Μάνταλος, Γιαννιώτας – Μήτρογλου