ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πορτογαλία – Ουαλία: Δεν αλλάζει συνταγή ο Σάντος

Σήμερα στις 22:00, η Πορτογαλία αντιμετωπίζει την Ουαλία, σ’ ένα παιχνίδι που θα ανοίξει την αυλαία της ημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

•Γήπεδο: Stade de Lyon (58.000)
•Διαιτητής: Έρικσον (Σουηδία)
• Αυτή είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.

Πορτογαλία: Βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να έχει κερδίσει κάποιον αγώνα στην κανονική διάρκεια, μετρώντας 5 ισοπαλίες μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, στα 90′ των αναμετρήσεων που έδωσε. Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Euro απέναντι στη Πολωνία, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις, στο 2’της αναμέτρησης, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, με το γκολ του Ρενάτο Σάντσες στο 33′. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου εκεί δεν υπήρξε νικητής, με αποτέλεσμα να καταλήξουν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Ίβηρες κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά, με σκορ 5-3. Για την σημερινή αναμέτρηση, ο Φερνάντο Σάντος, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Γουίλιαμ Καρβάλιο, ο οποίος είναι τιμωρημένος.

Ουαλία: Έκδηλο ήταν το πάθος των Ουαλών στο παιχνίδι για τα προημιτελικά της διοργάνωσης απέναντι στο Βέλγιο. Οι Ουαλοί, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 13′ της αναμέτρησης, κατάφεραν στη συνέχεια, με τα γκολ των Γουίλιαμς (30’), Ρ. Κανού (55’) και Βόουκς (85’), να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά. Σήμερα το έργο των Βρετανών, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο, αφού θα απουσιάσουν από το αρχικό σχήμα οι Ντέιβις και Ράμσεϊ.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Πορτογαλία(4-4-2): Ρούι Πατρίσιο – Γκερέιρο, Φόντε, Πέπε, Γκερέιρο – Ζ. Μάριο, Ντανίλο Περέιρα, Α. Σίλβα, Σάντσες – Νάνι, Ρονάλντο

Ουαλία: (3-5-1-1): Χένεσεϊ – Τσέστερ, Άσλεϊ Ουίλιαμς, Κόλινς – Γκάντερ, Άλεν, Λέντλεϊ, Τζ. Γουίλιαμς, Τέιλορ – Μπέιλ – Ρόμπσον-Κανού

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Το ματς αναμένεται κλειστό. Η Πορτογαλία θα κινηθεί ξανά με τη γνωστή αμυντική νοοτροπία των προηγούμενων αναμετρήσεων και η Ουαλία δεν θα ρισκάρει ιδιαίτερα, έχοντας μάλιστα και βασικές απουσίες. Θα επιλέξουμε το <<Χ>> για αποτέλεσμα ημιχρόνου, που δίνεται σε απόδοση 2.05.