ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πολωνία – Πορτογαλία: Με στόχο το μηδέν στην άμυνα

Σήμερα στις 22:00, η τυπικά γηπεδούχος Πολωνία αντιμετωπίζει την Πορτογαλία, σ’ ένα παιχνίδι που θα ανοίξει την αυλαία της προημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Γήπεδο: Stade Vélodrome (67.394)
Διαιτητής: Μπριχ (Γερμανία)

Πολωνία: Παρά το γεγονός πως δέχτηκε το γκολ της ισοφάριση στο 82′ λεπτό της αναμέτρησης από στους Ελβετούς, η Πολωνία κατάφερε να κερδίσει στα πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο για πρώτη φορά σε προημιτελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι Πολωνοί έχουν δείξει ένα πολύ θετικό πρόσωπο στη διοργάνωση και παραμένουν αήττητοι. Σήμερα έχουν όλες τις προοπτικές να σταθούν ανταγωνιστικά και να κυνηγήσουν τη πρόκριση απέναντι στους Πορτογάλους.

Πορτογαλία: Το γκολ του Κουαρέσμα στο 117′ της παράτασης χάρισε στην Πορτογαλία την πρόκριση, στο παιχνίδι απέναντι στην Κροατία. Οι Ίβηρες, βρίσκονται στα προημιτελικά του Euro, έχοντας τέσσερις ισοπαλίες στην κανονική διάρκεια των παιχνιδιών και δεν έχουν πραγματοποιήσει ακόμα ικανοποιητικές εμφανίσεις, παρά τη παρουσία τους στους <<8>> του θεσμού. Όλους τους παίκτες θα έχει στη διάθεση του, ο ομοσπονδιακος τεχνικός, Φερνάντο Σάντος, για τη σημαντική σημερινή αναμέτρηση.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πολωνία(4-4-1-1): Φαμπιάνσκι – Πίζτσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντρέιτσικ – Μπλαζικόφσκι ,Ματσίνσκι, Κρικόβιακ, Γκροζίτσκι – Μίλικ – Λεβαντόφσκι

Πορτογαλία:(4-4-2): Ρούι Πατρίσιο – Γκερέιρο, Φόντε, Πέπε, Σεντρίκ – Μάριο, Μουτίνιο, Σάντσες, Κουαρέσμα – Νάνι,Ρονάλντο

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Προβλέπετε ένα κλειστό παιχνίδι, αφού βρίσκονται αντιμέτωπες δύο ομάδες που έχουν ως πρωταρχικό στόχο, τη διαφύλαξη του μηδέν στα μετόπισθεν. Ως σημείο θα επιλέξουμε το <<Χ>> για αποτέλεσμα ημιχρόνου, που δίνεται σε απόδοση περίπου κοντά στο 2.00