ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με το δεξί στο Nations League η Εθνική

Η Εθνική Ελλάδας “απέδρασε” με το γκολ του Κώστα Φορτούνη από το Ταλίν, καθώς νίκησε 1-0 την αντίστοιχη της Εσθονίας για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό ματς συγκρότημα ήταν πολύ καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και σκόραρε, αλλά η αποχώρηση του Μήτρογλου (λόγω τραυματισμού) με την έναρξη του δευτέρου, προκάλεσε οπισθοχώρηση.

Ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης θα μπορούσε να “τελειώσει” το ματς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σπατάλησε την ευκαιρία, αλλά αυτό δεν κόστισε.

1. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΥΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της “Le Coq Arena” κι αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Εσθονία. Η ευκαιρία του τετάρτου λεπτού όταν Φορτούνης, Μήτρογλου και Μάνταλος αναπτύχθηκαν σε τριγωνική μορφή κι ο Ακσάλου απέκρουσε το πλασέ του τελευταίου, ήταν απλά η προειδοποίηση. Κι αυτό γιατί ύστερα από δέκα λεπτά (14′) ήλθε το γκολ.

Ύστερα από ωραία αναπτυγμένη προσπάθεια, η Ελλάδα πήρε προβάδισμα. Ο Μήτρογλου με εξαιρετική κεφαλιά – πάσα “έσπασε” την μπάλα βγάζοντας τετ-α-τετ τον Φορτούνη κι αυτός με ωραίο πλασέ εντός περιοχής και στα δεξιά αυτής άνοιξε το σκορ.

Χωρίς να σπαταλήσει χρόνο κι ευκαιρίες, στη δεύτερη πρακτικά που είχε, η Εθνική απέβαλε το όποιο άγχος είχε από πάνω της. Αποτελεσματικότητα, ευστοχία σε συνδυασμό με ταχύτητα.

2. ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ

Δεν είναι η εσθονική, η πιο σκληρή άμυνα που έχει (ή θα) συναντήσει ο Μήτρογλου στην καριέρα του. Ο επιθετικός της Μαρσέιγ στο διάστημα που αγωνίστηκε προκάλεσε αναστάτωση στους γηπεδούχους. Η φάση του γκολ, έδειξε ότι ο Μήτρογλου δεν είναι μόνο για να εκτελεί και να τελειώνει φάσεις, αλλά και για να σερβίρει γκολ στους συμπαίκτες του.

Γενικά, υπήρχε εξαιρετική χημεία με την τριάδα που κινήθηκε από πίσω του (Πέλκας, Φορτούνης, Μάνταλος). Είχε συμμετοχή και στη φάση του 40ού λεπτού με το δοκάρι. Τραυματίστηκε, όμως, και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ανησυχητικό, καθώς ακολουθεί και η αναμέτρηση στην “Groupama Arena” της Βουδαπέστης με την Ουγγαρία (11/9, 21:45). Ακόμη πιο ανησυχητική ήταν η επιθετική εικόνα της εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς τον Μήτρογλου, κάποιες εμπνεύσεις των Πέλκα και Φορτούνη – οι οποίες έμειναν ημιτελείς – δεν αρκούσαν. Η Εθνική μοιάζει εξαρτημένη από τον καλύτερο επιθετικό της.

3. ΤΑ ΚΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΓΕΛΟΥΝ

Η οπισθοχώρηση της ελληνικής ομάδας μετά την αποχώρηση του Μήτρογλου, είχε ως αποτέλεσμα οι Εσθονοί να πιέσουν. Οι γηπεδούχοι πήραν προοδευτικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και – αν και περισσότερο με ανορθόδοξο τρόπο – επιχείρησε να απειλήσουν την εστία του Βασίλη Μπάρκα.

Κενά υπήρχαν στις γραμμές της Εθνικής και σίγουρα δεν πρέπει να ξεγελά η αναποτελεσματικότητα των γηπεδούχων, καθώς δεν είναι και οι πιο δεινοί εκτελεστές στον κόσμο.

Ούτε οι ευκαιρίες που σπαταλήθηκαν για να “τελειώσει” το ματς. Όπως αυτή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Φορτούνη. Ο Μάνταλος βρήκε τον Φορτούνη με εξαιρετική κάθετη πάσα, εκείνος βγήκε τετ α τετ όμως ο Άκσαλου τον νίκησε.

4. ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΖΕΚΑ

Μια ερμηνεία της διαφορετικής εικόνας που παρουσίασε η Εθνική Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο έγκειται στη μάχη στο χώρο του κέντρου.

Ο Μπουχαλάκης, ο οποίος έκανε το επίσημο ντεμπούτο του, αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να προσφέρει έτσι ηρεμία. Έτσι, έγινε αισθητή η απουσία του Ζέκα. Έλειπε, δηλαδή, ο παίκτης εκείνος που και θα μπορούσε να πάρει την μπάλα με ασφυκτικό μαρκάρισμα, αλλά και να την “κατεβάσει” και να τη μοιράσει με ασφάλεια.

Έμεινε έξω για προληπτικούς λόγους, προκειμένου να είναι παρών στην αναμέτρηση της Βουδαπέστης με την Ουγγαρία.