ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ιταλία – Σουηδία: Για το 2/2 με σύμμαχο την άμυνα, η Ιταλία

Σήμερα στις 16:00, διεξάγεται, το πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ανάμεσα στην Ιταλία και την Σουηδία για την 2η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου.

• Γήπεδο: Stadium de Toulouse (33.100)
  • Διαιτητής: Κασάι (Ουγγαρία)

Ιταλία: Ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, κερδίζοντας με 2-0 την ομάδα του Βελγίου. Τα γκολ πέτυχαν ο Τζιακερίνι στο 32’ και ο Πελλέ στο 93’ των καθυστερήσεων. Το κλασικό σύστημα 3-5-2 απέδωσε εξαιρετικά και μπλόκαρε τους ποιοτικούς ποδοσφαιριστές των Βέλγων. Με όπλο την ισχυρή άμυνα της, η Ιταλία πηγαίνει για την νίκη στο ματς απέναντι στην Σουηδία, με σκοπό να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κανένα πρόβλημα τραυματισμού για τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Κόντε, που θα κατεβάσει στον αγωνιστικό χώρο, την ίδια ενδεκάδα με το προηγούμενο παιχνίδι.

Σουηδία: Πολυτέλεια μπορείτε να θεωρείται ο βαθμός της ισοπαλίας που εξασφάλισε στην πρεμιέρα του ομίλου, απέναντι στην Ιρλανδία. Κι αυτό γιατί, οι Σουηδοί ήταν κάκιστοι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Το γεγονός αυτό, επιβεβαιώνεται και από τα μηδέν σουτ στο στόχο που είχαν οι Σκανδιναβοί. Το τέρμα που πέτυχαν δεν προήλθε καν από τα πόδια τους, αλλά από αυτογκολ του αντίπαλου αμυντικού, Κλάρκ, στο 71’. Τον μοναδικό παίκτη που δεν θα έχει στη διάθεση του, ο τεχνικός Έμρικ Χαμρέν, είναι ο αμυντικός Μίκαελ Λούστιγκ (53/3), ενώ τη θέση του Μπέργκ (39/10) στην επίθεση υπάρχει πιθανότητα να πάρει ο Γκουντέτι (10/1).

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ιταλία(3-5-2): Μπουφόν – Μπαρζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι – Καντρέβα, Πάρολο, Ντε Ρόσι, Τζιακερίνι, Νταρμιάν – Πελέ, Έντερ

Σουηδία(4-4-2): Ίσακσον – Όλσον, Γκράνκβιστ, Γιόχανσον, Λίντελοφ – Λεβίτσκι, Κάλστρομ, Λάρσον, Φόρσμπεργκ – Ιμπραΐμοβιτς, Μπεργκ (Γκουιντέτι)

Εκτίμηση:  Οι Ιταλοί θα ψάξουν την δεύτερη νίκη στον όμιλο, έχοντας σύμμαχο την καλή αμυντική τους λειτουργία. Οι Σουηδοί, δεν έπεισαν στο πρώτο παιχνίδι και δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν κάτι θετικό απέναντι στους αντιπάλους τους. Θα επιλέξουμε την ισοπαλία στο ημίχρονο σε απόδοση 1.95, αλλά και το 2-3 σύνολο τερμάτων στον αγώνα, με απόδοση 2.05

1. Ιταλία 1 1 0 0 2:0 3
2. Ιρλανδία 1 0 1 0 1:1 1
3. Σουηδία 1 0 1 0 1:1 1
4. Βέλγιο 1 0 0 1 0:2 0