ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ελλάδα βγάζει εισιτήριο για το Πεκίνο

Η Ελλάδα βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας μετά το 70-63 επί της Σερβίας στο Ηράκλειο, κάνοντας το 7-0 στα «παράθυρα»! Άγγιξε το triple-double ο Μπουρούσης!

Το πρώτο ξεσκαρτάρισμα έγινε στα προηγούμενα τρία «παράθυρα» της FIBA. Πλέον τα πράγματα σοβαρεύουν στη β’ φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, εκεί όπου η Ελλάδα βρίσκεται σε σαφώς πλεονεκτική θέση έπειτα από τον αγώνα με τη Σερβία στο Ηράκλειο! Με την Εθνική να έχει πλέον ρεκόρ 7-0 έπειτα από τη νίκη επί των δευτεραθλητών Ευρώπης, είναι προφανές ότι θα χρειαστεί… χαρακίρι για να χάσει το ταξίδι στην Κίνα, με «οικοδεσπότη» τον Γιάννη Μπουρούση! Ο αρχηγός της Εθνικής κουβάλησε την Ελλάδα μαζί με τους Καλάθη, Πρίντεζη, Σλούκα ενώ η Γεωργία είναι δυνητικά η μοναδική απειλή για την πρόκριση κι ακολουθεί το ματς στην Τιφλίδα (16/9).

Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μπουρούση απέναντι στη Σερβία των Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Λούτσιτς, Μπιέλιτσα και Μιλουτίνοφ. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επέμεινε στο σουτ πίσω από τα 6μ.75 στην πρώτη περίοδο (3/10 τρίπ.), κατέβασε 6 επιθετικά ριμπάουντ κι έκλεισε το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (16-18), έχοντας 29.4% στα σουτ εντός πεδιάς (5/17) και 62.5% στις βολές (5/8).

Από την άλλη πλευρά, ο Νικ Καλάθης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Εθνική σε αυτό το διάστημα με 8 πόντους και 2 ασίστ ωστόσο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ μόλις στο 13:18, δίνοντας τη θέση του στον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Η Ελλάδα έφερε το ματς στη μέτρα της με το μακρινό σουτ, μετρώντας 5/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-32 με μια εξαιρετική προσωπική άμυνα του ομογενή γκαρντ στον Μπογκντάνοβιτς.

Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν 2/2 βολές στο πρώτο ημίχρονο ενώ η Σερβία είχε μόλις 1 ομαδικό φάουλ για εννιάμιση λεπτά στη δεύτερη περίοδο! Ο ομοσπονδιακός προπονητής έσφιξε το rotation αφού δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μάντζαρη, Αντετοκούνμπο και Μήτογλου, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 9 επιθετικά ριμπάουντ, +8 βολές και μόλις 2 λάθη.

Η ελληνική ομάδα μπήκε με το γκάζι… πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπουρούσης ήταν θετικός σε άμυνα και δημιουργία, ο Αντετοκούνμπο πέρασε στο παρκέ για να κουράσει τον Μπογκντάνοβιτς και η Εθνική προηγήθηκε 45-34 στο 24:46 με επιμέρους σκορ 10-2! Ο Καλάθης ανέβασε τη διαφορά στο +12 (48-36, 26:12), στο ματς πέρασαν οι Μάντζαρης, Μήτογλου ενώ οι Σέρβοι άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά, κάνοντας επιμέρους 11-1 (49-47) ενώ ο Θανάσης διαμόρφωσε το 51-47 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 57-54 και τον Μίσιτς να φέρνει το ματς στα ίσα με τον ίδιο τρόπο (57-57, 34:30)! Η Ελλάδα προηγήθηκε με 63-57 με μπροστάρη τον Πρίντεζη μέσα σε πανδαιμόνιο, ο Παπανικολάου διαμόρφωσε το 65-59 στα 2:17 για το φινάλε ενώ οι Σέρβοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχοι και το φόλοου του Μπουρούση ανέβασε τη διαφορά στο +9 (67-59)! Εν τέλει η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Ελλάδα άντεξε στην αντεπίθεση των Σέρβων στο φινάλε κι έφτασε στη σπουδαία νίκη, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στα «παράθυρα».

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Νικ Καλάθης πρόσθεσε 15 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς έμεινε στους 2 πόντους σε 9:11.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Εθνικής στην προσπάθεια της Σερβίας να ολοκληρώσει το comeback. Η Ελλάδα προηγήθηκε με +12 (48-36, 26:12) ωστόσο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ισοφάρισε σε 57-57 στο 34:30! Η ομάδα του Σκουρτόπουλου «έδεσε» την άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Σέρβων κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κάρφωμα του Γιάννη Μπουρούση έπειτα από την ασίστ του Νικ Καλάθη για το 9-8. TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα την απόδοσή της στο οκτάλεπτο 26-34 που έβαλε ξανά τη Σερβία στο παιχνίδι, η Σερβία το ότι δεν ολοκλήρωσε το comeback.