ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ελβετία – Πολωνία: Πρωτάρες σε νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης

Σήμερα στις 16:00, η τυπικά γηπεδούχος Ελβετία θα τεθεί αντιμέτωπη με την Πολωνία, σ’ ένα παιχνίδι που θα ανοίξει την αυλαία της νοκ-άουτ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

• Φάση των «16» της διοργάνωσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, σε αν χρειαστεί, πέναλτι.
  • 4-5-1 είναι το ρεκόρ των Πολωνών απέναντι στην Ελβετία.
  • Γήπεδο: Stade Geoffroy Guichard (41.500)
  • Διαιτητής: Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

Ελβετία: Η Ελβετία συμμετέχει σε νοκ- άουτ φάση Euro, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Με μία νίκη (1-0 την Αλβανία) και δύο ισοπαλίες (1-1 Ρουμανία, 0-0 Γαλλία) κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση του ομίλου. Το πρόβλημα των Ελβετών παρουσιάζεται στην γραμμή κρούσης, όπου ο επιθετικός Σεφέροβιτς ήταν, απελπιστικά, κακός σε όλα τα παιχνίδια του ομίλου. Το γεγονός αυτό αποδεικνύεται και από το ότι στο τελευταίο παιχνίδι απέναντι στη Γαλλία, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Πέτκοβιτς, δεν τον ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα, δίνοντας φανέλα βασικού στον Εμπολό. Όλους τους παίκτες θα έχει στην διάθεσή του, για την σημερινή  αναμέτρηση, ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς.

Πολωνία: Ιστορική για τους Πολωνούς η σημερινή αναμέτρηση, αφού, όπως και οι αποψινοί αντίπαλοί της, συμμετέχουν για πρώτη φορά στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης. Πραγματοποίησαν μεστές εμφανίσεις στη φάση των ομίλων και κατάφεραν με δύο νίκες (1-0 Β. Ιρλανδία, 1-0 Ουκρανία) και μια ισοπαλία (0-0 με τη Γερμανία) να τερματίσουν δεύτεροι με 7 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τη Γερμανία, χάνοντας την πρώτη θέση εξαιτίας διαφοράς τερμάτων. Η πολύ καλή παρουσία της φαίνεται και από τα μηδέν γκολ παθητικό που είχε σε τρεις αγώνες, που μαζί με την Γερμανία ήταν οι μοναδικές ομάδες που κατάφεραν κάτι τέτοιο. Ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας, Άνταμ Ναβάλκα, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του μέσου Καπούτσκα (10/2), ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ελβετία (4-2-3-1):  Σόμερ – Λιχστάινερ, Σάαρ, Τζουρού, Ροντρίγκεζ – Μπεράμι, Τσάκα – Σακίρι, Τζεμάιλι, Μεχμέντι – Εμπολό (Σεφέροβιτς)

Πολωνία (4-4-1-1): Φαμπιάνσκι – Γεντρέιτσκικ, Παζντάν, Γκλικ, Πίστσεκ – Ματσίνσκι, Κριχόβιακ, Μπλαζικόφσκι, Γκροσίτσκι – Μίλικ – Λεβαντόφσκι

Εκτίμηση: Παιχνίδι που αναμένεται κλειστό. Πρωταρχικός στόχος των δύο ομάδων θα είναι να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν, ενώ αμφότερες έχουν καλές άμυνες (1 γκολ παθητικό η Ελβετία, κανένα η Πολωνία). Η Πολωνία θεωρούμε πως έχει δείξει καλύτερο πρόσωπο μέχρι στιγμής στη διοργάνωση και θα είναι η ομάδα που θα πάρει τη πρόκριση, με την απόδοση να βρίσκεται στο 1.65. Πιστεύουμε πως κάτι τέτοιο θα συμβεί, ίσως, στην παράταση ή στα πέναλτι, με αποτέλεσμα να διαλέξουμε και το «Χ» για τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, που δίνεται σε απόδοση 2.90. Τέλος, ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα ειδικά στοιχήματα, νίκη Πολωνίας στη παράταση (9.50) και νίκη Πολωνίας στα πέναλτι (10.00)