ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εκουαδόρ – Αϊτή: Θέλει πάση θυσία νίκη το Εκουαδόρ

Στις 1:30 τα μεσάνυχτα, το Εκουαδόρ αντιμετωπίζει την Αϊτή για την τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Κόπα Αμέρικα και θέλει πάση θυσία τη νίκη.

• Χωρίς νίκη στην διοργάνωση είναι η ομάδα της Αϊτής.
  • Γήπεδο: MetLife Stadium (82.566)
  • Διαιτητής: Bάργκας (Βολιβία)

ΕΚΟΥΑΔΟΡ:  Έχει μόνο ισοπαλίες στα παιχνίδια του ομίλου, απέναντι σε Βραζιλία (0-0) και Περού (2-2). Απόψε, θέλει νίκη με 2-0 τουλάχιστον, αποτέλεσμα που θα την οδηγήσει στην επόμενη φάση, ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Βραζιλία – Περού. Ο κεντρικός αμυντικός, Ατσιλιέρ, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο προηγούμενο ματς με το Περού, με αποτέλεσμα να χάσει λόγω τιμωρίας, το αποψινό παιχνίδι.

Αϊτή: Το γεγονός πως βρέθηκε στους ομίλους του Κόπα Αμέρικα, θεωρείται από μόνο του επιτυχία και οι δύο ήττες, εκ των οποίων η μια βαριά (7-1 από την Βραζιλία)  μέχρι στιγμής στον όμιλο, δεν θεωρήθηκαν εκτός πλάνου. Έχει μείνει εκτός συνέχειας και θα παρουσιαστεί αδιάφορη στο σημερινό παιχνίδι. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νέβο, θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του για τη σημερινή αναμέτρηση.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Εκουαδόρ (4-4-2) : Ντομίνγκεζ – Παρέδες, Εράσο, Μίνα, Β. Αγιοβί – Α. Βαλένσια, Γκρουέσο, Νομπόα, Μοντέρο – Μπολάνιος, Ε. Βαλένσια

Αϊτή (4-3-3): Πλασίντ – Γκορέ, Ζενεβουά, Ζερόμ, Γιάγκι – Μαρσελίν, Αλεξάντρε, Λαφράνς – Λουί, Μπέλφορντ, Γκερίε

Εκτίμηση:  Ξεκάθαρο φαβορί το Εκουαδόρ που θέλει πάση θυσία τη νίκη, με τον άσο, όμως, να προσφέρεται σε πάρα πολύ χαμηλές αποδόσεις. Το Εκουαδόρ θα ψάξει από το πρώτο ημίχρονο το γκολ ή τα γκολ, ώστε να φύγει από πάνω τους το άγχος και το σύνολο τερμάτων 2+ του 1ου ημιχρόνου, προσφέρεται σε απόδοση κοντά στο 2.00.

1. Βραζιλία 2 1 1 0 7:1 4
2. Περού 2 1 1 0 3:2 4
3. Εκουαδόρ 2 0 2 0 2:2 2
4. Αϊτή 2 0 0 2 1:8 0