ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Χιλή – Παναμάς: Μόνο με θαύμα ο Παναμάς

Στις 03:00 τα μεσάνυχτα, η Χιλή θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναμά, σ’ ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

• Η ισοπαλία στέλνει στην επόμενη φάση την Χιλή. Μόνο νίκη θέλει ο Παναμάς.
  • Γήπεδο: Lincoln Financial Field (69.176)

Χιλή: Κακή η παρουσία της Χιλής μέχρι στιγμής στο Κόπα Αμέρικα, που μετά την ήττα με 2-1 στην πρεμιέρα από την Αργεντινή, κέρδισε πολύ δύσκολα τη Βολιβία με σκορ 2-1, τη δεύτερη αγωνιστική, με πέναλτι που κέρδισε στο 10ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων. Παρ’ όλα αυτά, οι κακές εμφανίσεις δεν θα της στοιχίσουν, αν σήμερα περάσουν το εμπόδιο του Παναμά και προκριθούν στην επόμενη φάση. Επιστρέφει από τον τραυματισμό του, ο αμυντικός-χαφ, Ντίαζ.

Παναμάς : Ηττήθηκε την δεύτερη αγωνιστική με το βαρύ 5-0 από την Αργεντινή, αλλά η νίκη στην πρεμιέρα επί της Βολιβίας με 2-1, έχει φέρει ισόβαθμο τον Παναμά με την ομάδα της Χιλής. Για να προκριθεί, όμως, στην νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης θα χρειαστεί αποκλειστικά τη νίκη στο αποψινό παιχνίδι, καθώς έχει χειρότεροι συντελεστή τερμάτων από τους Χιλιανούς. Το σενάριο της πρόκρισης γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, μιας και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκόμεζ, δεν θα έχει στη διάθεση του αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα, απόντες θα είναι ο αρχισκόρερ Μπλας Πέρες, ο στόπερ/αρχηγός Φελίπε Μπαλόι, ο χαφ Αρμάντο Κούπερ και ο ακραίος χαφ Ανιμπαλ Γοδόι, ενώ τραυματίας είναι ο χαφ Βαλεντίν Πιμεντέλ.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Χιλή(4-3-3):  Μπράβο – Ίσλα, Μεδέλ, Ρόκο, Μποσεζούρ – Σίλβα, Ντίαζ, Βιδάλ – Ορεγιάνα, Πινίγια, Σάντσεζ

Παναμάς(4-2-3-1):  Πινέδο – Μπαλόι, Μίλερ, Μασάντο, Ενρίκεζ – Γκόμεζ, Κιντέρος – Καμάργκο, Κούπερ, Πέρεζ – Τεχάδα

Εκτίμηση:  Ένα θαύμα αναζητεί ο Παναμάς, για να βρεθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Χιλή είναι το φαβορί, παρά το κακό πρόσωπο των προηγούμενων παιχνιδιών, και θα πάρει κατά πάσα πιθανότητα τη πρόκριση. Θα υπάρχει άγχος για τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι θα ψάξουν το γρήγορο γκολ, με σκοπό να το διώξουν από πάνω τους. Σε καλύτερη απόδοση δίνεται η νίκη της Χιλής στο ημίχρονο (1.80) και για το λόγο αυτό θα το επιλέξουμε.

1. Αργεντινή 2 2 0 0 7:1 6
2. Χιλή 2 1 0 1 3:3 3
3. Παναμάς 2 1 0 1 2:6 3
4. Βολιβία 2 0 0 2 2:4 0