ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

A’ Γερμανίας: Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ντόρτμουντ

Σήμερα στις 19:30, η Μπάγερ Λεβερκούζεν υποδέχεται την Μπορούσια Ντόρτμουντ για την 6η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Γήπεδο: Bay-Arena (30.210)
Διαιτητής: Γκρέφε

Μπάγερ Λεβερκούζεν:Το ημίχρονο στο παιχνίδι απέναντι στην Μάιντζ, βρήκε τη Λεβερκούζεν να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-1. Στην επανάληψη, όμως, κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση. Με δύο γκολ του Τσιτσαρίτο (66′ – 90+2′), ο οποίος με το γκολ και από το πρώτο ημίχρονο (32′) πραγματοποίησε χατ-τρικ, έφερε το ματς <<τούμπα>> κάνοντας το 2-3. Όσον αφορά τις υποχρεώσεις της, στο Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί ήρθε ακόμα ένα ισόπαλο αποτέλεσμα, μετα την ισοπαλία απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 2-2 την πρώτη αγωνιστική, αυτή τη φορά απέναντι στη Μονακό, εκτός έδρας. Βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Τσιτσαρίτο στο 74′, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφου ο Γκλίκ με τέρμα που πέτυχε στο 90+4′, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Απόντες θα είναι οι Γιουτσένκο, Μπελαράμπι, Μπογιάνμπαλο, ενώ αμφίβολοι είναι οι Μπέντερ και Τόπρακ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας την Φράιμπουργκ με 3-1, έπειτα από τα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ (45′), Πίστσεκ (53′) και Γκερέιρο (90+1′). Τελευταία, όμως, χρονικά αναμέτρηση ήταν απέναντι στη Ρεαλ Μαδρίτης, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Ρονάλντο και ο Ομπαμεγιάνκ απάντησε στο 43′. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ, με το τέρμα που πέτυχε ο Βαράν (73′). Η αλλαγή του Σίρλε για τους Βεστφαλούς, αποδείχτηκε χρυσή, με τον Γερμανό να πραγματοποιεί το τελικό 2-2, στο 87′. Παραμένουν εκτός οι Ντούρμ (Α), Σούμποτιτς (Α), Μπέντερ (Α), Ρόις (Μ), αλλά και ο Μπάρτρα που δεν επανήλθε.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Μπάγερ Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο – Μπέντερ, Τόπρακ, Τα, Βέντελ – Αρανγκουίζ, Τσαλχάνογλου, Κάμπελ, Μπραντ – Τσιτσαρίτο, Φόλαντ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ(4-2-3-1): Μπούρκι – Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Γκίντερ, Ζμέλτσερ – Βάιγκελ – Ντεμπελέ, Γκερέιρο, Κάστρο, Πούλισιτς – Ομπαμεγιάνκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Το σκορ της αποψινής αναμέτρησης πιθανόν θα φτάσει σε υψηλά επίπεδα, με τις Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ, να έχουν σε τρομερή κατάσταση τους επιθετικός τους, Τσιτσαρίτο και Ομπαμεγιάνγκ, αντίστοιχα. Θα επιλέξουμε το Over 2.5.