Basket League

Καθάρισε ο Άρης

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ιωνικό με 79-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-8 (7η θέση), ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 3-11 (12η θέση).

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-11). Ο Ιωνικός ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31). Οι κιτρινόμαυροι συνεχίσαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-18, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-52). Με ένα σερί δώδεκα πόντων, η ομάδα από την Νίκαια πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στην αρχή της τέταρτη περιόδου (64-61, 34′ λεπτό). Το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Άρη να παίζει πιο αποτελεσματικά και να επικρατεί εντός έδρας με 79-75.

Δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75