Basket League

Πολύτιμη νίκη για Κολοσσό

Τέσσερις πόντοι του Μίλερ στο τελευταίο λεπτό και δύο βολές του Φλόιντ στο φινάλε, έκαναν την διαφορά στο… θρίλερ της Πάτρας, με τον Κολοσσό να… αποδρά νικηφόρα με 80-76 απέναντι στον Απόλλωνα. Πέντε «διψήφιοι» από πλευράς Ροδιτών, μοιραίος για τους Πατρινούς ο Δίπλαρος, με δύο λάθη στα τελευταία 30’’.

Ο Απόλλων μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, προηγούμενος με 14-5 στο 3’, όμως η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση. Η ομάδα της Ρόδου απάντησε με ένα 10-0 για το 14-5, με το πρώτο μέρος να βρίσκει, από εκεί και πέρα, τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο 15’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με +5 (34-29), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Πάτρας μπροστά με 40-36.

Πέντε πόντοι του Τσαλμπούρη έδωσαν… αέρα επτά πόντων στον Απόλλωνα (45-38), όμως ο Κολοσσός είχε και πάλι τις απαντήσεις, με τους Ροδίτες, όχι απλά να απαντάνε με ένα 2-11 για το 47-49, αλλά να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-50, χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς. Μίλερ και Τιλί έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +8 (52-60 στο 32’), όμως οι Ντέιβις και Τσαλμπούρης δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, φέρνοντας την ομάδα τους στον πόντο (64-65), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το καλάθι του Μήτρου – Λονγκ για το 70-70 στα 3’45’’ για το φινάλε, έδειξε πως τα τελευταία λεπτά θα εξελιχθούν σε… θρίλερ. Ο Μήτρου – Λονγκ, μετά από λάθος του Φλόιντ, έβαλε τους Πατρινούς μπροστά με 76-74, στα 59’’. Ο Μίλερ με κάρφωμα ισοφάρισε στους 76 πόντους στα 35’’, ενώ ο ίδιος, με λέι απ, μετά από λάθος του Δίπλαρου, έβαλε τους Ροδίτες μπροστά με 78-76, 10’’ πριν το τέλος. Ο Απόλλων είχε μία τελευταία επίθεση, όμως ο Δίπλαρος υπέπεσε σε νέο λάθος, με τον Φλόιντ με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 76-80, που φέρνει τον Κολοσσό στο 9-5, έναντι 5-9 των Πατρινών.